W jakich branżach przydają się urządzenia transportu bliskiego?

Gwałtowny rozwój przemysłu potrzebuje dużych ilości nowoczesnego sprzętu pozwalającego zachować ciągłość procesów produkcji, transportu i logistyki. Jednymi z takich urządzeń, znajdujących coraz powszechniejsze zastosowanie także w innych gałęziach gospodarki, są z urządzenia transportu bliskiego, nazywane w skrócie UTB.

Czym są urządzenia transportu bliskiego?

Przez pojęcie urządzeń transportu bliskiego rozumiemy przeważnie różne rodzaje urządzeń dźwignicowych, umożliwiających łatwe przemieszczanie ładunków o zróżnicowanej masie na niewielkie odległości, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Dostępne są wraz z indywidualnym projektem, dostawą oraz fachowym montażem w ALSO Holding i zaliczamy do nich:

  • suwnice, bramowe, półbramowe, podwieszane, kolumnowe, czy pomostowe natorowe;
  • wciągarki i wciągniki, linowe i łańcuchowe;
  • żurawie, słupowe, przyścienne, warsztatowe i przejezdne.

Do UTB możemy jeszcze zaliczyć wózki jezdniowe, zdalnie sterowane manipulatory, dźwigi budowlane oraz ruchome podesty.

W których branżach najczęściej używa się urządzeń transportu bliskiego?

Coraz szersze zastosowanie wymienionych wyżej urządzeń transportu bliskiego jest zróżnicowane w zależności od danej branży, czyli tam, gdzie istnieje na nie największe zapotrzebowanie. Podział ten wygląda następująco:

  • suwnice, znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim wewnątrz hal przemysłowych, gdzie ułatwiają przemieszczanie komponentów niezbędnych w procesie produkcji. Używa się ich również w magazynach, hurtowniach oraz na placach przeładunkowych do przenoszenia dużych ładunków, np. w portach i w stoczniach, w celu ułatwienia montażu ciężkich elementów statków;
  • wciągarki i wciągniki, najczęściej są ważnym elementem konstrukcyjnym suwnicy albo żurawia, lecz bardzo często używa się ich niezależnie do podnoszenia ciężkich, często wielotonowych ładunków w pionie. Znajdują zastosowanie w podobnych branżach co suwnice, przykładowo w przemyśle motoryzacyjnym, drzewnym, a nawet w rolnictwie;
  • żurawie, tak samo często używane, jak suwnice, także na halach przemysłowych, a w wersji samojezdnej znajdujące powszechne zastosowanie w branży budowlanej, w tym w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym. Niewielkie modele są używane w warsztatach samochodowych, a inne w branży transportowej i do montażu dużych konstrukcji stalowych, sprawdzając się praktycznie na każdym etapie inwestycji prowadzonej w wymienionych branżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =